fbpx

גברים הופכים לאבות והקשיים שבדרך

כתב: דר' יאיר אפטר

לפני 22 שנה הפכתי להיות אבא לתאומים מה ששינה את חיי מן הקצה אל הקצה. זכורים לי ימים ללא שינה, דאגות כלכליות שנבעו מההוצאות הרבות בתקופה זו, מחסור בזמן להיות ולהנות עם בת זוגתי כפי שהיה לפני הולדת התאומים ועליה בקונפליקטים בינינו. הרצון והצורך שלי להיות אבא מעורב בגידול ילדיו נתקל לא אחת בקשיים בשל הצורך לפרנס, בשל העובדה שלא הייתה לי דוגמה אישית מאבי איך להיות אבא מעורב ובשל קשיי תקשורת שהתעוררו בזוגיות בשל העובדה שעברנו מזוגיות למשפחה.

מתברר שהמעבר לאבהות מהווה חוויה ייחודית עבור גברים ומוגדר כתקופה המתחילה בזמן ההיריון, נמשכת בזמן הלידה ומסתיימת שלוש שנים מהולדת הילד הראשון. המעבר לאבהות הינה תקופה מרגשת במיוחד, אשר תורמת לעליה בתחושת האחריות והמשמעות בחייהם של אבות. רבים מבטאים את רצונם להיות נוכחים ומעורבים בחיי ילדם ולקחת חלק פעיל בגידולם. ולמרות כל זאת, זוהי תקופה מאתגרת.
אבות חדשים מדווחים על כך שהשינוי מצריך מהם להרחיב את רפרטואר התפקידים שלהם ומחייב אותם לנהל משא ומתן לגבי משימות הקשורות בבית ובטיפול בילד אשר לא היו קיימות טרם היותם הורים. מתוך כך, השנים הראשונות של האבהות עשויים להשפיע על תפקודם ההורי ועל מצבם הרגשי.

במחקרים נמצא שבתקופה זו קיים סיכוי גבוה להיווצרות מתח ומצבי לחץ בקרב אבות. עליה בעוצמת הלחץ הנפשי נובעת, בין היתר, בשל העובדה שעליהם למצוא דרכים חדשות לנהל את זמנם, המוכתב על ידי צרכי התינוק וצורכי האם, הגורם לאבות לדחות עיסוקים אחרים, הרצון למעורבות רבה יותר בחיי התינוק מול צרכי הפרנסה, הצורך בפיתוח מיומנויות חדשות וביצוע פעולות טיפוליות, פיתוח דרכים ליצירת קרבה עם הילד והפגנת רגשות חיבה כלפיו וכלפי בת הזוג ועוד.

בנוסף, ממחקרים עולה כי מספר רב של אבות חווים בלבול באשר לתפקידם על רקע תחושת השוליוּת שהם חווים בהשוואה לנוכחות האם בחייו של הרך הנולד. חוויה התורמת לעליה ברגשות כגון תסכול, כעס, דאגה, אחריות, חוסר אונים ועצב. לעיתים קונפליקטים אלו מתחזקים על רקע הצורך של אבות לפתח עבור עצמם את דמות ה"אב המטפל", השונה ממודל האבהות שלמדו במשפחת המוצא.

בנוסף, אבות מדווחים על עלייה בעייפות כרונית, ירידה באיכות הקשר הזוגי, גידול משמעותי במשימות הקשורות בבית וביניהן הטיפול ברך הנולד, ירידה בכמות השיחות בין בני הזוג, בהנאותיהם המשותפות ובשכיחות קיום יחסי המין. כמו כן, על עלייה בשכיחות הקונפליקטים בינם לבין בת זוגתם.
בשל השינויים שחלים בתקופה זו, השנים הראשונות לאחר לידת הילד הראשון, מהוות תקופת סיכון להתפתחות של קושי עד לכדי מצוקה נפשית בקרב אבות, המעלה את הצורך בהדרכה הורית ומרחבים בהם יוכלו אבות לעבד את השינוי שהם עוברים ולהתמודד איתו.
לשם כך התפתחו בשנים האחרונות, מסגרות הנותנות מענה ייחודי עבור אבות הנמצאים בשלב זה בחייהם. מסגרות אלו מאפשרות לאבות המעוניינים בכך, לשתף בחוויותיהם ההוריות והזוגיות על רקע השינוי, להעלות קשיים הייחודים להם במסגרת אישית וקבוצתית ולקבל הדרכה על מנת להתמודד עם משימת ההורות ביתר יעילות.

לאור האמור ויצו ישראל בשיתוף עם מכון יסודות יוזמת-חברתיות, מקדמים מתן שרות תמיכתי עבור אבות. לשם כך אנו פועלים על מנת להקים קבוצות אבות לילדים בגיל הרך המעוניינים לשוחח על אבהותם ולהעשיר את הכלים שלהם על מנת לחזק את הקשר הזוגי ואת חווית האבהות. כמו-כן קבוצות אלו מאפשרות לאבות למידת מגוון דרכים להתמודדות עם הקשיים הקיימים בשל המעבר לאבהות וחיזוק חווית ההורות.

אבא בפעם הראשונה?

הרשם עוד היום לתוכנית חוויתית לאבות בדיוק כמוך

בניה ועיצוב אופיר שפיגל יח"צ ופרסום